PROSTAT HAKKINDA  
 1. İYİ HUYLU PROSTAT BÜYÜMESİ (BPH):
En sık görülen durumdur. Prostatın idrar torbası altında olması ve idrar kanalını çevrelemesi nedeniyle idrar yapma sorunlarıyla kendini belli eder. Bunlar idrar yolu tıkanıklığına bağlı idrar tazyikinde azalma, idrarda incelme, kesik kesik idrar yapma, idrar sonu damlama, idrar kalma hissi ve duraksama ile beraber kişiyi rahatsız eden sık idrara gitme, gece 2 defadan fazla idrara kalkma, ani idrara sıkışma hissi ve idrarda yanmadır. Genellikle 40 yaş üzerinde erkeklerin hastalığıdır. 50 yaş üzeri erkeklerin %50 sinde, 60-50 yaş arasında %65 inde, 80 yaş üzerinde %90 ında BPH gelişmektedir. BPH nın yaşlanma ile birlikte hormon düzeylerinde görülen değişiklik nedeniyle geliştiği düşünülmekle beraber kesin nedeni belli değildir. Yaşam boyu prostat büyümeye devam eder. Bununla beraber ileri yaşlara kadar bu genişleme herhangi bir sorun teşkil etmez. 40 yaşından önce BPH nadiren semptom verir. Prostat büyüdükçe prostatı çevreleyen dokular çevreye büyümesini engellediğinden prostat idrar kanalına doğru baskı yapmasına neden olur. İdrar torbasının duvarı kalınlaşır ve hassaslaşır. Böylelikle idrar torbası az bir miktar idrar içerirken bile kasılmaya başlar ve daha sık idrar yapma isteğine neden olur. Sonuç olarak idrar torbası zayıflar ve kendini boşaltma yeteneğini kaybederek idrar torbasında artık idrar kalmasına neden olur. İdrar atılamadığı için böbreklerde önceleri şişme ve büyüme meydana gelir, ileri safhada idrarın basıncıyla böbrek dokusu hasarı gelişir ve böbrekler fonksiyonunu kaybettiği için atması gereken zararlı maddeleri atamaz.

TEDAVİ: BPH ilerleyici bir hastalık olmakla beraber yan etkileri ortaya çıkmadıkça tedavi gerekmez. Prostat büyümesi olan kişilerin alkollü, asitli, gazlı içeceklerden ve baharatlı yiyeceklerden uzak durması gerekir. Soğuk havalar prostatın düşmanıdır. Kabızlık şikâyetleri daha çok arttırarak idrar yapmayı güçleştirir.
                       
BPH nın tıbbi tedavisi 2 grup altında sıralanabilir :

1) İlaç tedavisi: 2 grup ilaç tedavisi vardır. İlk grup idrar kanalını gevşetici ilaçlar ikinci grup ise prostatı küçülten ilaçlardır.
A-İdrar kanalını gevşeten ilaçlar: Bu ilaçlar genellikle idrarın boşalmasını kolaylaştırmak amacıyla kullanılmaktadır. Hızlı etki gösterirler hasta 2 hafta içinde rahatlamaya başlar. Genellikle prostatın büyümesine veya küçülmesine etkisi yoktur ancak hastayı büyük oranda rahatlatır. İlaçlar prostat bezi içindeki düz kasları gevşeterek prostat gerginliğini azaltırlar ve idrar daha kolay akar.
B-Prostatı küçülten ilaçlar: Büyümüş prostatı küçülterek idrar kanalının açılmasını ve idrarın rahat akmasını sağlarlar ancak etkisi 6 ay gibi geç bir sürede çıkmaktadır. Ayrıca prostat ağırlığı 40 gram altında olan prostatlarda faydası saptanmamıştır. Prostat kanserinden koruyucu etkileri olduğu düşünülmekle beraber henüz bu konuda kesin görüş birliği sağlanamamıştır.


2)Cerrahi tedavi: İlaç tedavisine rağmen şikâyetlerin şiddetini koruması ve ilerlemesi, idrarda tam tıkanıklık sonucu idrarın dışarı atılamaz hale gelmesi, sık idrar yolu iltihabı, idrarda aşırı kanama, böbreklerde şişme, idrar torbasında taş oluşması durumlarında cerrahi tedavi gerekir. Ameliyat iki şekilde yapılır.
A)Açık ameliyat: 100 gr dan büyük prostatlarda ve büyük idrar torbası taşı varsa tercih edilen yöntemdir. Bu ameliyat genellikle göbek altından kesiyle yapılır. Ortalama 7 gün hastanede kalış süresi vardır. 100 gr’dan daha küçük prostatlar için çok uygun bir yöntem değildir.
B)Kapalı ameliyat: TUR aleti denilen bir aletle yapılır. İdrar kanalı dış deliğinden sokularak prostat dokusu ince dilimler halinde kesilir ve yıkama ile bu parçalar dışarı alınır. Ortalama 3 günde taburcu edilir. Herhangi kesme işlemi yoktur.
C)Lazer ameliyatı: Lazer ile prostatın yakılması esasına dayanır. Kapalı ameliyatta olduğu gibi yapılır. Daha çabuk iyileşme sağlamakla beraber oldukça büyük prostata yeterince etkili olmayabilir. Ayrıca uzun dönem etkinliği henüz bilinmemektedir.
 
Prof. Dr. N. Aydın MUNGAN
Kişisel Web Sitesi @ 2012
İletişim
Tel: 0 372 666 0 111
E-posta: anmungan@yahoo.com